הקדמה

אלים רבים היו לאצטקים , רובם אלים אכזריים וצמאי דם , בראש הפירמידה עמד אל המלחמה צמא הדם הויצ'לופושולי , האל שהביא את השבט אל הארץ המובטחת. מול אל המלחמה עמד קצלקאוטל , אל החוכמה השונה מהאלים האחרים בכך שהטיף לשלום והיה נגד קורבנות האדם.
בקרב הטיטאנים בין שני האלים ניצח הויצ'לופושולי , ופירמידת האלים נקבעה סופית.

האלים הראשיים

הויצ'לופושולי

אל המלחמה והשמש , האל המגן על טנוצטיטלאן.
לפי המיתולוגיה האצטקית , היה הויצ'לופושולי מנהיג השבט בתקופת הנדידה הגדולה וזה שהביא אותם לבסוף אל הארץ המובטחת. כמו חייו ,סיפור הולדתו של האל אכזרי במיוחד. מסופר על אשה בשם קואטיקוה שהיתה אם ל400 בנים ולבת אחת שהתה מומחית לכשפים. יום אחד בעת שעסקה האם בניקיון גבעה קדושה , ירד אליה כדור עשוי נוצות , האם החביאה את הכדור מתחת לשמלתה , אבל כשניסתה להוציאו לא יכלה , הכדור חדר ותוכה והיא הרתה.
כשגילו זאת הבנים והבת, שיכנעה אותם הבת המכשפה שהאם פגעה בכבוד המשפחה ולכן עליה למות. אחד הבנים ניסה למנוע מאחיו את רצח האם אבל נכשל , ולכן פנה אל אימו לספר לה על המעשה. האל ששכן בבטן האם , שמע את הדבר ושבאו הבנים לבצע את זממם , פרץ האל מביטנה , צבוע בצבעי קרב ,ידיו אחזו בחיצי השמש, על ראשו כתר נוצות ועל גופו נוצות של יונק הדבש, שהוא הציפור הלאומית של מקסיקו.
לאחר הלידה הפתאומית הופיע נחש אש וביתר לגזרים את האחות המסיתה , לאחר מכן הרג האל בחיציו את 400 האחים.
הוצ'לופושלי ניהל מאבק עיקש נגד יריבו קצלקאוטל ולבסוף ניצח וגירש אותו מהשמים , לא לפני שקצלקאוטל נשבע לחזור ולנקום את נקמתו- הבטחה אותה הוא קיים

קצלקאוטל

קצלקאוטל - נחש הנוצות , יסוד האור והטוב , מחדש בני-האדם ויוצר המזונות
דמותו מבוססת על דמות היסטורית שהפכה לאגדה - שליטה של העיר טולה בעבר הרחוק של מרכז-אמריקה - שיצר את התרבות האנושית והחומרית המתקדמת ביותר
הוא היה מלך לבן בעל זקן שביטל את קורבנות האדם, הגיח מהים וחזר אליו כדי להגיע דרכו אל "ארץ השחור והאדום" , ארץ החוכמה הנצחית.
האצטקים האמינו שקצלקאוטל עזב לאחר שנוצח במלחמה מול אל המלחמה המוביל את השבט הוצ'לופוולי , ושמילותי האחרונות בעת שעזב את בני האדם האהובים עליו היו שהוא ישוב בשנת הנחש לשוב ולחנך את ילדיו, הם האמינו שבואו יסמל את סוף התקופה הנוכחית של העולם.
הדבר המדהים באמת בסיפור זה הוא ששנת בואו של קורטז למקסיקו היתה באמת שנת הנחש וכאמור קורטז ניצל את האמונה הדתית העיוורת של האצטקים בצורה מירבית לטובתו

טסקאטליפוקה

טסקאטליפוקה - "אל הראי המעשן" אל עולם המחשכים ועולם הכישוף אחד הבנים של ההויה הכפולה>
האצטקים היו בוחרים מדי שנה את התגלמותו של האל באדם ולאחר שנה מקריבים אותו.
במיתולוגיה האצטקית קצלקאוטל וטסקאטליפוקה מתחו אישה רעבה כדי ליצור את האדמה, במאמץ להרגיע את רגשותיה הפגועים הם מילאו את האדמה ביערות ,פרחים , עמקים, מפלים ומקומות יפים אחרים כדי להרגיע את העור שלה. זה לא מנע ממנה לרצות דם ולב אנושיים כדי להרגיע את רעבונה וזו הסיבה שבני האדם מוחזרים לאדמה עם מותם. לאחר בריאת האדמה יצרו האלים את השמש הראשונה, טסקאטליפוקה גנב אותה לעצמו , הוא חיבר את השמש לחגורתו ועלה איתה לשמיים, .קצלקאוטל תפס מקל גדול מיהר אחריו והפיל אותו עם המקל אל הארץ שם הפך טסקאטליפוקה ליגואר שאכל את האדם הראשון וכך הפכו שני האלים לאויבים.