את תעשיית היין ניתן היה ללמוד בנקל תוך הסתכלות בטבע - כל נוזל המכיל סוכר בצורה בלתי מרוכזת תוסס בבואו במגע עם האויר והופך לנוזל בעל תכונות שונות, חדשות, העיקרית בהן היא רמת אלכוהול מסוימת.
היין כיום הוא משקה נפוץ מאוד ונחשב למלווה העיקרי של כל ארוחה חגיגית או ארוע חברתי.
את המנהג הנפוץ להשיק כוסות לחיים מרבים לבצע דווקא עם יין.

היסטוריה
אין לדעת באופן מוחלט מתי החל האדם הקדמון לצרוך אלכוהול. מניחים כי תרבויות מוכרות וידועות צרכו אלכוהול כבר מראשית דרכן.פרט לתושבי הקוטב הצפוני, ילידי אוסטראליה ובני שבט האש בדרום ארגנטינה, מצאו כל שאר התרבויות דרך להפוך פחמימות או סוכרים לאלכוהול כלשהו.
בתיאורים המקראיים המתארים את יבולה של א"י חוזר המשפט דגן, תירוש ויצהר - אלו הגידולים העיקריים בא"י הקדומה. היין היה אחד ממקורות המזון ולא רק משקה משמח או משקה המשמש לפולחן.
עדויות ארכיאולוגיות מעידות על כך שמקור הגידול של הגפן הוא אנטוליה (חבל ארץ בתורכיה).

אופן ייצור
היין מתחלק לארבע קבוצות עיקריות:
יין לבן - נעשה עם ענבים לבנים
יין רוזה (ורוד) - נעשה עם ענבים אדומים בתהליך טכנולוגי דומה לזה של היין הלבן.
יין אדום- נעשה עם ענבים אדומים בטכנולוגיה שונה.
יין מתוק - לו מוסיפם מיץ ענבים מרוכז ולפעמים ברנדי.

את היינות הללו מחלקים גם כן לארבע קבוצות עפ"י דרגות היובש/ מתיקות:
יין יבש - בין 0 ל-4 גרם סוכר לליטר יין. יינות שאינם מתוקים או שרמת המתיקות המצויה בהם היא מתחת לסף התחושה.
יין חצי יבש - בין 4 ל-15 גרם סוכר לליטר יין. יינות בעלי מתיקות קלה. תבליך התסיסה ביינות אלה מופסק כשמגיעים לדרגת המתיקות הרצויה. יינות חצי יבשים הם בד"כ יינות לבנים ויינות רוזה.
יין חצי מתוק - בין 15 ל-60 גרם סוכר לליטר יין. יינות בעלי רמת מתיקות בינונית.
יין מתוק - מעל 60 גרם סוכר לליטר יין. יינות שנותרה בהם המתיקות הטביעית המצויה בענבים. יינות אלה עוברים בד"כ תהליך תסיסה קצר, שנועד לשמר את המתיקות ביין. יינות אלה נקראים גם יינות קינוח.

ייצור היין מתחיל בבציר הענבים. את בציר הענבים עורכים בלילה, כשהטמפ' נמוכות יחסית כדי למנוע פעילות אנזימטית העלולה להתרחש בטמפ' גבוהות. הענבים המגיעם ליקב נשפכים לבור הקבלה. הענבים מרוסקים ומופרדים מהאשכול ויוצאים דרך החורים שבגליל מכונת הריסוק ומתנקזים באגן הניקוז שבתחתית המכשיר.
השלבים הראשונים זהים לכל סוגי היינות, השלבים הבאים שונים בהתאם לסוג היין.

יין לבן
רסק הענבים מוזרם בעזרת משאבה דרך מערכת קיריר והענבים עוזבים את היקב בטמפ' של 7 מעלות. רסק הענבים עובר למכשיר המפריד בין קליפת הענבים למיץ תוך מינימום לחץ על הענבים 0המיץ אינו נסחט, אלא ניגר). מיץ הענבים הקר מוכנס לתוך מיכל נירוסטה, מוסיפים לו גז CO2 ולאחר מכן את תרבית השמרים הספציפית הדרושה עפ"י סוג היין המיועד. המיכל סגור הרמטית ומתבצע תהליך תסיסה שנמשך 21 יום.

יין אדום
לאחר הריסוק מוזרמת עיסת הענבים יחד עם הקליפה למיכל התסיסה. הצבע האדום העז של היין- מקורו בקליפת הענבים (זג) ולא בבשרו (ציפה). התסיסה מתבצעת עם הזגים מפני שבתהליך התסיסה מסתחרר הצבע האדום. לקראת סוף התסיסה מופרד המיץ מקליפות הענבים והיין מוזרם למיכל אחר לגמר תסיסה.

מותגים
פרייבט קולקשיין, הר חרמון - ישראל
אוסטרליה - Blue Pyrenees
צרפת - Bourgogne Aligote
ארה"ב - Beaulieu Vineyard, Austin Celiars
ספרד - Artadi, Pesquera, Monistrol
חזור לראש הדף