ניווט בעיר

מאז ומתמיד התקשה האדם למצוא את הדרך בעיר הגדולה. לכל בית יש כתובת מדויקת והרחובות מוארים ומשולטים, אך עדיין אנשים הולכים לאיבוד. הרחובות נראים דומים, השילוט לא כ"כ ברור ואפילו אילוצי תנועה כגון "הכניסה אסורה" עלולים לגרום להסתבכות ולאיבוד הדרך.

היתרון הבולט בשטח עירוני הוא שערים בנויות בד"כ לפי אותו עיקרון, מהמרכז כלפי חוץ. במרכז העיר נמצאים המבנים החשובים ביותר, והכבישים רחבים יותר ומטופחים יותר. ככל שמתרחקים מהמרכז, הכבישים נעשים צרים יותר והרחובות שקטים ופחות מוארים. דבר זה עוזר לקבל תמונה כללית על מיקומינו בעיר, ולנווט את הדרך לאזור הרצוי.

עד לפני כמה שנים האמצעי הפופולארי ביותר למציאת הדרך בעיר היה המפה. המפות נפוצות, ניתנות לאכסון בקלות ונותנות נקודת מבט כללית ונוחה על הסביבה המבוקשת. ברם, מפות לא תמיד מעודכנות מספיק, לעיתים נעשים שינויים בכבישים וברחובות לאחר הוצאת המפה, וזה מאלץ שינוי מסלול.

בשנים האחרונות נעשה שימוש הולך וגובר בטכנולוגיית ה-GPS, שזהו אמצעי הרבה יותר מדויק, מתעדכן לעיתים קרובות יותר ונותן פתרון בזמן אמת, אך עלות המכשיר היא גבוהה ולא כל אחד יכול להרשות לעצמו ליהנות מהתענוג. הניווט בעיר לכאורה פשוט. השטח בנוי והרחובות מסודרים, אך לפעמים מרוב מבנים לא רואים את הדרך, וחשוב להסתמך על אמצעים מתאימים לכך.

עיר