מהי השכלה פיננסית?

רובנו חונכנו על ערכים דומים - תלמד טוב, תשקיע הרבה בלימודים, תוציא ציונים טובים, תלמד מקצוע טוב, תמצא עבודה טובה ויהיה לך בטחון כלכלי וחיים בטוחים וטובים. אכן, עבור מרבית האנשים, הרדיפה היא עבור אותה משרה שתכניס לנו הרבה כסף והתקדמות בעבודה, כאשר אנו מנתקים את עצמנו מההתמודדות עם הנושא הפיננסי במחשבה שאם נעבוד קשה - נרוויח הרבה כסף וזה כבר יסתדר. אך לרוב השאיפות בצד אחד והמציאות בצד השני.

לרוב, אנשים עובדים ומתרגלים לרמת חיים מסויימת ולאט לאט מרוויחים יותר כסף ומעלים בהדרגה את רמת החיים ובגדול נשארים באותו מאזן כספי, במקרה הטוב. מרבית האנשים מגלים שכאשר יצאו לפנסיה "פתאום" הפנסיה לא מספיקה כדי לשמור על אותה רמת חיים שהורגלו אליה ונאלצים להוריד את רמת החיים.

בעולם של היום שבו ישנם פיטורים בכל פינה, בעולם בו עובד יכול להחליף מקום עבודה כל שנתיים, ביטחון בעבודה אינו קיים יותר ויותר אנשים נאלצים להסתמך על כישורי ההשרדות שלהם. מי שרוצה להבטיח לעצמו חיים של ביטחון כלכלי ואפילו עושר, חייב ללמוד על מהות הכסף ולא לנתק את עצמו מהתחום הפיננסי בחייו.

כמה דוגמאות ל"אמיתות" שלמדנו אודותן במהלך חיינו:

 1. "תעבוד קשה ותהיה עשיר"
  רבים מאיתנו סבורים כי אם נעבוד קשה בחברה גדולה נבטיח את עצמנו במסלול לרווחה כלכלית, אבל בעולם של היום עם כל כך הרבה פיטורים וצימצומים, כל אחד יכול למצוא עצמו חסר עבודה בכל רגע. להחזיק במשרה מסתכם בד"כ בלספק הכנסה לכיסוי הוצאות היום יום, כגון דיור ביגוד ומזון, כאשר ההוצאות עולות בהתאם להכנסה. אל תחיה באשליה כי מעסיקך יהפוך אותך אותך יום אחד לאיש עשיר, רוב הסיכויים שאתה הוא זה שיהפוך אותו לכזה (אז למה לא להיות במקומו?). לאף אחד לא אכפת יותר מעושרך מלך עצמך....
 2. "חיסכון זה טוב"
  תמיד חונכנו כי לחסוך זה טוב וחשוב. אנשים רבים סבורים כי אם יחסכו מספיק כסף אז ביום בהיר אחד הם פתאום יהיו עשירים, אך האם יש בחסכונות בלבד בכדי לגרום לנו להתעשר? אם כן, כנראה שנאלץ להמתין זמן רב מאוד. זו הבעיה עם חסכונות, זה פשוט לוקח יותר מדי זמן. חסכון אינו מספיק, עלינו ללמוד להשקיע את כספנו באפיקי השקעה אחרים כדי לגרום לו לצמוח מהר יותר.
 3. "חובות זה רע"
  הורגלנו כי חובות הם דבר רע. האם הוריך אי פעם אמרו לך שללוות כסף זה דבר טוב? כנראה שלא. האמת היא שזה תלוי, לא כל חוב הוא חוב רע, זה תלוי מה עושים עם הכסף שלווים. אם אתה לוקח הלוואה בכרטיס אשראי כדי לקנות טלוויזית פלסמה, זהו חוב רע. מצד שני, אם אתה לוקח הלוואה בכדי להקים עסק או להשקיע בנדל"ן, זה בהחלט עשוי להיות חוב טוב. ובכלל אם חובות הינם דבר רע, האם אתה מסוגל לתאר לעצמך מה היה קורה אם היו אוסרים על כל החברות במשק לקחת אשראי מהבנקים? ככלל: אם הינך נוטל חוב בכדי לקנות דבר שערכו משביח עם הזמן, אז זהו חוב טוב. לפני שאתה נוטל חוב, חשוב שתבחן האם החוב הוא טוב או רע.
 4. "צריך כסף כדי לעשות כסף"
  נכון, אבל מי אמר שזה צריך להיות הכסף שלך? לכל אחד יש משאבים מוגבלים ברגע שזה נוגע להשגת יעדיינו הפיננסים, איש אינו מצפה ממך שיהיה לך הכל ברגע שתחליט להקים את העסק שלך, כנראה שתצטרך גיבוי פיננסי, מומחיות, כוח אדם ואף מאמן שידריך אותך. אם חסרים לך משאבים בתחום מסויים, אתר אותם, למישהו מלבדך בוודאי יש אותם. אכן נדרש כסף כדי לעשות כסף, אבל תוכל להשתמש בכספם של אחרים.
 5. "השקעות הינן דבר מסוכן"
  רבים סבורים כי השקעות הן דבר מסוכן כיוון שחסרה להם ההשכלה בתחום ההשקעות. השקעות בעצמן אינן מסוכנות אם אתה יודע כיצד לנהל את הסיכונים. רבים מאיתנו משקיעים על סמך עצה מחבר או מברוקר ואיננו מבצעים מחקר משל עצמנו, כאשר אנו מפסידים כסף אנחנו טוענים שהשקעה הינה דבר מסוכן ובסופו של דבר אומרים לעצמנו כי לא נשקיע יותר... והרי בכל דבר שאנו עושים טמונים סיכונים, לכן למד לנהל סיכונים בכך שתרחיב את השכלתך. הירשם לקורסים, לך לסמינרים, ימי עיון, תקרא ספרים ואפילו שוטט באינטרנט.