ההיסטוריה של הטלוויזיה

דף הבית>טלויזיה >ההיסטוריה

ההיסטוריה של הטלויזיה ב -60 שניות. ( או ב-377 מילים...)

שידורי הטלויזיה החלו בשנות ה-30, השידור הראשון נעשה על ידי צ'רלס פראנסיס ג'קינס בשנת 1925, אשר הצליח לשדר תמונות וצלילים לטווח של 5 קילומטרים, בין וושינגטון לניו-יורק, במשך 10 דקות.

התפתחות שידורי הטלויזיה נעצרה בזמן מלחמת העולם ה-2, בתקופה זו דווקא הרדיו היה זה שהתגלה ככלי תקשורת יעיל ביותר, אך לאחר המלחמה חזרו להשקיע ולפתח את שידורי הטלויזיה.

בשנות ה-50 הייתה צמיחה גדולה, התלהבות ותנופה של הטלויזיה.
בתקופה זו הפורמטים הושפעו מאומנויות קיימות כגון התיאטרון - מחזות מוזיקליים שודרו מהאולפנים, הרדיו - אומץ הקונספט של תכניות אירוח, יומני חדשות, תכניות דיון על נושאים ציבוריים, חידונים וכו'. הקולנוע - סרטים, אופרות סבון ודרמות.
בתחילה חשש הקולנוע שהטלויזיה תפגע בהכנסותיו, המפיצים נמנעו מלספק סרטים לרשתות הטלויזיה ועל אמנים נאסר להופיע בטלויזיה.

השנים הראשונות נקראו "שנות האולפן" מאחר והכל היה משודר בשידור ישיר מהאולפן, אפילו פרסומות. רק בשנת 1956, לאחר שהומצא מכשיר ההקלטה, התאפשר אחסון החומר המצולם ושידורו לאחר מכן בזמנים הנוחים לחברת הטלויזיה.

בשנות ה- 60 וה-70 בנוסף להיקף השידורים שגדל יחד עם קהל הצופים, חלה התקדמות טכנולוגית בשיטת השידור - UHF - המאפשרת לשדר 70 ערוצים בו זמנית! והמעבר לשידורי צבע, שהיה הדרגתי.

ככל שהטלויזיה צברה תאוצה, התרבו תחנות השידור וקהל הצופים גדל, דבר שהוביל לביסוס מעמדה של הטלויזיה הן כאמצעי בידור והן כמקור מידע. הטלויזיה דחקה הצידה את הרדיו והעיתונים כמקורות אקטואליה עיקריים, כתבים יכלו לצאת עם מצלמות לשטח לתעד אירועים ולספק חומר חזותי.
בתחילת שנות ה-60 תפסו המצלמות את רצח הנשיא קנדי, את מצעדי השלום של מרטין לותר קינג ואת הצעד הראשון של האדם על הירח. המצלמות צמצמו את המרחקים הפיזיים בין המציאות לצופים - בארה"ב נערך העימות הטלויזיוני הראשון בין קנדי וניקסון, אירוע שנוצר במיוחד בשביל המצלמות. אישים החלו להתראיין ולהצהיר הצהרות הרות משקל, שקודם לכן היו שמורות למעמדים חגיגיים אחרים כמו כינוסים מפלגתיים או מסיבות עיתונאים. נוכחות המצלמות בכלל, דורשת ללמוד כיצד להתנהג ולהתמודד עם אמצעי תקשורת השונה מהעיתונים והרדיו.

במשך השנים, השיפורים הטכנולוגים שיפרו עד מאד את חוויות הצפייה שלנו, איכות השידור השתפרה (אנלוגי, דיגיטלי, HD), שיטות שידור שונות (כבלים, לווין), ושיפרו את הרגלי הצפייה (VOD,DVD, VIDEO).

קשה לדמיין את חיינו ללא הטלויזיה. (גם ללא מזגן, אבל זה כבר לאתר אחר)

מה צופן לנו העתיד? האם נוכל לשבת שני אנשים (או יותר) מול טלויזיה, לראות ולשמוע שני דברים שונים? האם התוכן יוקרן לנו לאמצע הסלון ב 3D ? (זוכרים את הג'טסונס?) האם הכל יתנקז לרשת האינטרנט ולא נצטרך יותר את הטלויזיה?

אכן שאלות קשות...