השורשים שלי

משפחת אילן עמוד ראשון

הייתם מאמינים ששם המשפחה של סבא של אבא היה קלצקין, וגם לאשתו קראו קלצקין, עוד לפני שנישאו? אפשר לעשות מהסיפור הזה סרט.

שניאור קלצקין הגיע לארץ מבלרוס בתחילת המאה העשרים, כשהוא משאיר מאחוריו את כל משפחתו. למרבית הצער המשפחה שנשארה נספתה לאחר מכן בשואה. הוא החל לעבוד כחקלאי בחדרה, ולאחר מספר שנים התחיל לעבוד בחברה הסתדרותית. הוא היה איש נעים הליכות וצנוע. בנסיעותיו הרבות במסגרת עבודתו היה זכאי לדמי אש"ל, אולם האיש הטוב הזה ויתר על הכסף והיה מכין לו בבית סנדוויץ' ותרמוס. איפה יש עוד אנשים כאלה היום.

שניאור שמע שבקיבוץ מרחביה יש בחורה מעניינת בשם צבייה קלצקין, והוא רצה לדעת האם הם קרובי משפחה. התברר שהם לא קרובים, אבל כמו בסרט הוליוודי הם התאהבו והתחתנו.

הוריה של צבייה הגיעו לארץ מליטא כאנשים צעירים, התחתנו בארץ והתיישבו בנווה צדק, שם נולדה צבייה.. אבא של צבייה היה בנאי, ובנה את רוב הגגות של הבתים בנווה צדק. הוא נפטר לאחר שנפל מגג והשאיר את אשתו מטופלת בהרבה ילדים. צבייה הייתה מהראשונות שסיימו את סמינר לוינסקי וכל חייה עבדה כמורה. מספר שנים עבדה בקיבוץ מרחביה, בתקופה בה שהתה שם גולדה מאיר.

לאחר ששניאור וצבייה נפגשו במרחביה והתחתנו, הם עברו לגור בתל אביב, ושם עבדה צבייה כמורה למתמטיקה. (חבל שלא הכרתי אותה. היא יכלה לעזור לי עם חדו"א). נולדו להם שני בנים – הרצל שהיה מומחה לשפות שמיות עתיקות ועבד בעריכה לשונית, ונחמיה – סבא שלי. נחמיה שינה את שמו מקלצקין לאילן. הוא בחר בשם זה לזכר חייל ישראלי שבאותה תקופה נפל בשבי הסורי, עונה, סרב לגלות סודות והתאבד. שמו היה אורי אילן.

בתקופת המנדט הבריטי היה נחמיה חבר באצ"ל, נתפס על ידי הבריטים וישב בכלא לטרון, באותו תא בו ישב יצחק שמיר.

נחמיה התחתן עם שרה, בתם של אפרים ובתיה כהן, ונולד להם בן אחד – רון, הוא אבא שלי.

סבא נחמיה וסבתא שרה סבא נחמיה וסבתא שרה

שרה החלה את הקריירה המקצועית שלה בגיל צעיר, בבית ספר למסחר, כמורה להתכתבות, קצרנות, ונימוסים והליכות במקום העבודה.

הבא ->