השורשים שלי

משפחת רוז עמוד ראשון

המידע הידוע לנו אודות משפחת רוז מתחיל בשנת 1700. משפחת רוז עסקה בסחר עורות בפרוסיה המזרחית, וגרף ידוע הזמין אותם לעבור להתגורר בעיר מזריץ שבפולין ולהמשיך בעבודתם. לאחר מספר דורות, במאה ה-19, יעקב רוז היהודי העשיר הידוע בשם ר' ינקל הנגיד החליט לעלות לארץ ישראל. אשתו סירבה, והוא התגרש ממנה, דבר שהיה מאד לא מקובל באותם ימים, עזב אותה ואת ילדיו ועלה לארץ. לא לדאוג, הילדים האלה ומשפחותיהם לא נספו בשואה אלא עברו להתגורר בארצות הברית עוד לפני המלחמה, ואחד מהם לפחות נעשה מפיק ידוע בהוליווד ! (הוא לא מכיר אותנו ואנחנו לא מכירים אותו, כך שאין צורך להתרגש).

יעקב רוז שהגיע לארץ התיישב בעיר העתיקה של ירושלים. בשלב מאוחר זה של חייו הוא התחתן שוב עם אישה ממוצא הונגרי שאף אחד במשפחה לא זוכר את שמה, ונולד לו בן אחד – טוביה(בתמונה).

טוביה רוז

טוביה נישא ללאה לבית בייבר, שעלתה לארץ בגיל צעיר עם הוריה מהעיירה צ'רניגוב שבאוקראינה. הנישואים שלהם חוללו סערה, מכיוון שלאה באה ממשפחה חסידית, וטוביה היה בן למשפחת "מתנגדים". באותם ימים לא התערבבו זרמים אלה של היהדות הדתית אלה באלה. אך כידוע האהבה מנצחת. לאה, שכונתה רישע, הייתה בחורה יפהפיה וחכמה, וכבר בשנות העשרה שלה ניהלה חנות בדים. (יכול להיות שמכישרון זה למסחר בבדים ירשו סבתי שרה ואחותה זיסי את השגעון שלהן לבגדים והתאמת צבעים). (אתם מבינים שאת ההערות המשונות שמפוזרות לאורך האתר אני כותב במצוות אחותה של סבתא שאוהבת לדחוף את עצמה). הם גרו בשכונה משכנות מחוץ לחומות העיר העתיקה (לא משכנות שאננים הידועה), שם הפעיל טוביה, שהיה רב, בית כנסת שכונתי.

הבא ->