מירוצי רחוב – מה זה ?

מרוצי הרחוב היא צורה של מרוצי מכוניות בלתי חוקית המתקיימים בכבישים ציבוריים. מרוצים אלו יכולים להיות ספונטניים כלומר ללא הכרות בין הנהגים או מתוכננים היטב ומתואמים מראש, בעבר התקשורת בין המכוניות היתה דרך מכשיר קשר מבוסס גלי רדיו מה שאנחנו מכירים בכינוי "אוקי טוקי" עם הזמן שהטכנולוגיה השתכללה הקשר בין הנהגים עבר לטלפונים סלולריים. באמצעות סורקי משטרה ומכשירים מבוססי GPS (עליהם יפורט בהמשך) הנהגים יודעים באיזה איזורים קיימות מכמונות של המשטרה.

מקורם של מירוצי הרחוב הוא מארצות הברית, הכל התחיל במרוצי דראג שהוא תחרות בין 2 מכוניות הנמצאות במצב סטאטי ומאיצות בקו ישר למרחק של רבע מייל שהוא 400 מטר. יש הטוענים שהם תוצאה ישירה של איסור האלכוהול שהיה בחוק באיזורים מסויימים בארה"ב החל משנת 1930.

מתנגדי מירוצי הרחוב טוענים לחוסר ביטחון ביחס למירוצים חוקיים, ובעיקר לאחד החיסרונות הגדולים של מירוצים בלתי חוקיים והם ההשלכות המשפטיות שנובעות מתאונות.


מירוצים לא חוקיים בכבישי ישראל זוהי תופעה שהופכת להיות מוכרת יותר עם השנים בקרב בני נוער ובקרב אנשים מבוגרים אשר מחפשים ריגושים על הכביש אך במקביל עוברים על חוקי התנועה ומסכנים את חייהם של הולכי רגל ושל נהגים נוספים הנוסעים באותה דרך. ככל הנראה המודעות למירוצי רחוב ושיפורי מכוניות הגיעה לשיאים במיוחד בישראל עקב הוצאתה לאור של סדרת הסרטים "מהיר ועצבני" – מדובר בשוברי קופות אשר רוב התוכן בהם מבוסס על מירוצי מכוניות וכל מה שמסביב : שיפורי מכוניות , הימורים על כסף , עבירות על החוק וכו'


יש הטוענים שתופעת המירוצים הבלתי חוקיים במדינת ישראל היא תוצאה ישירה של העדר ספורט מוטורי מעוגן בחוק ומקומות מסודרים אשר נהגים יכולים להגיע לסיפוק עצמי ועודף אדרנלין בכל הקשור למהירות ותאוצה.

הנושא הובא רבות לכנסת למטרת חקיקה מסודרת אך בשורה התחתונה החקיקה התעכבה רבות, לאחרונה בתחילת שנת 2011 נחקק חוק הספורט המוטורי אך עקב כל הסיכון הכרוך בדבר אין חברת ביטוח שמוכנה לבטח רכבים שיתחרו במירוצים מסודרים כי בניגוד למכוניות מירוץ אמיתיות, הרכבים שאמורים להשתתף במירוץ החוקי כביכול הם רכבים שמשמשים לנהיגה רגילה בכל רחבי ישראל.

עד שימצא פיתרון לכל הבירוקרטיה שמסביב למירוצי מכוניות, נהגים ימשיכו להתחרות בכבישים ולסכן עוברים ושבים ובמקרה הטוב יחסית הם יתחרו במנחת מטוסים נטוש בדרום הארץ בישוב ערד ויסכנו רק את עצמם והמשטרה כמובן תנסה למזער את הנזקים בנפש וברכוש ככל שניתן.הסירטון הבא כולל ראיון עם מספר אנשים ומציג בצורה הטובה ביותר את כל הצדדים בכל מה שקשור למירוצי מכוניות בישראל, המרואיינים הם : נהג - אשר משתתף במירוצי מכוניות, משפר מכוניות אשר הוא המבצע את השינויים ברכב בהתאם לדרישות הלקוח ואף שוטר מטעם אגף התנועה במשטרת ישראל.
© All right reserved to Roy Eyal & Michael Yosher