שורשים סלובנים מורגשים בתרבות החגיגית גם של הרוסייה העכשווית. כבר מאות שנים אנשים חוגגים חלק מהחגים הפגאניים ורבים מאמינים באגדות ואמונות תפלות. דבר שבא לידי ביטוי בחגים רוסים כמו: פסחא, חג המולד, וחג פגאניים בשם "מסלניצה".


פסחא

פסחה


פסחא- חג המסמל את תקומתו של ישו. בחג זה מכינים לחם מיוחד וצובעים ביצים. אוכל זה מסמל את ישו. נהוג להביא את האוכל לקרובים ולארח בחג זה. המתנות הן בעיקר ביצים אמיתיות וביצים העשויות ממתכות יקרות, זכוכית, קריסטל ופורצלן. את פסחא חוגגים כנראה בצירוף מקרים בתאריכים הקרובים לחג הפסח, בהבדל של שבוע או בתאריכו המדויק של חג הפסח, כמו חג הפסח הנמשך כשבוע גם את חג הפסחא נהוג לחגוג במשך שבוע.


חג מולד וסילבסטר


בעבר נהגו בתאריכים 6-7 בחודש ינואר לחגוג את חג המולד. אנשים נהגו להתחפש ולעבור בין הבתים, לשיר ולקבל ממתקים עבור שירתם, מנהג זה חלף מן העולם. ברוסיה נהוג לחגוג את סיום השנה האזרחית בלילה בין 31 בדצמבר ל- 1 בינואר (סילבסטר). לחג זה אין משמעות נוצרית כלשהי, חג זה הוא בין החגים הנחשבים כיפים ובו חוגגים את סיום השנה ותחילתה של השנה הבאה. רוב האנשים משתדלים לחגוג את החג עם משפחתם או עם חבריהם הקרובים. בלילה בין 31 לדצמבר ל- 1 בינואר החוגגים צריכים להיות במצב רוח טוב, בחברה טובה ובשולחן חגיגי. ישנה אמונה האומרת: "איך שתתחיל שנה חדשה כך תהיה כל השנה". לכן, מומלץ להתחיל אותה באנרגיות חיוביות ובשעה 00:00 נהוג להביע משאלה, נהוג לומר שהיא תתגשם.מסלניצה


מסלניצה הוא אחד החגים האהובים על הרוסים. חג זה מסמל סיום החורף ותחילת האביב. בימים אלו במשך שבוע מכינים בלינצ'ס ועושים מדורות. חג מקביל לחג זה ביהדות הוא ל"ג בעומר.