אוריול


orel city אוריול היא עיר הולדתי. ראוי לציין, כי ברוסיה ישנן המון ערים נפלאות. כל אחת מהן וייחודה. באחת קיימת ארכיטקטורה מאוד יפה, בשנייה חיים הרבה בעלי מלאכה של מקצועות רבים, השלישית ידועה כמולדת קטנה של סופרים מפורסמים. העיר אוריול היא דוגמה מצויינת לקבוצה האחרונה. כמובן שזוהי עיר יפה, ויש בה גם בעלי מלאכה שונים, אך קודם כל נחשבת לעיר של סופרים גדולים ועיר מולדתם של סופרים מפורסמים כגון: טורגנב, לסקוב ובונין.תשומת לב מיוחדת צריך לתת לסביבתה של העיר, בה נמצאות אחוזות ישנות של משפחות אצולה. בעיר ישנם גם מוזיאונים שבעבר היו בתיהם של הסופרים שחיו בעיר.

העיר נבנתה בשנת 1566. שמה של העיר מתורגמת לעברית כ"עיט". האגדה מספרת שבימי שלטונו של איוון האיום הוחלט להקים מבצר על מנת להגן על גבולות הדרומיים של רוסיה מפני נוודים ושאר אויביה. המושל שנשלח לבצע משימה זו ראה בשמיים עיט והקים במקום זה את המבצר. במאה ה-18 הוחלט שהסמל של העיר יהיה: עיט שחור היושב בראש שער כניסה בצבע לבן ומסביב שדה ירוק.

העיר נמצאת כ- 368 ק"מ ממוסקבה ואוכלוסייתה מנתה 330,000 בשנת 2002. העיר נבנתה בין שני הנהרות אוקה ואורליק. בסוף מאה ה- 18 במקומות הקרובים לנהרות היה איזור מכירות גדול, היום בוצע שיפוץ של המקום ומבני עץ הוחלפו במבנים מסיביים מאבן. בקרבת מקום ישנם פארקים יפים ולידם קיימות כנסיות ואנדרטאות. בין הכנסיות ישנן שתי כנסיות יפות במיוחד: כנסיית ניקולו- פסקובסקיה וכנסיית המלאך מיכאל.

אפשרי לקרוא לעיר אוריול עיר החידושים. לדוגמא, החשמלית הראשונה התחילה לעבוד בעיר בשנת 1889 ובמוסקבה עיר הבירה רק שנה אחרי. הקיסר האחרון ניקולאי ה- 2 הגיע בשעתו לעיר במיוחד על מנת לנסות את הדבר החדש והלא מוכר עד אותו היום.

אוריול נקראת גם בשם "העיר הראשונה לזיקוקים". שם זה הוא היסטורי וניתן לה לאחר מלחמת העולם השנייה. בעיר התנהלו הקרבות העיקריים בין ברית המועצות וגרמניה הנאצית ובשנת 1943 לאחר קרבות קורסק העקובים מדם, השתחררה מידי גרמניה הנאצית. לכבוד מאורע זה במוסקבה הופעלו זיקוקים רבים כסמל לניצחון ומאותו יום בכל 5 לאוגוסט יש חגיגות בעיר.

אני מאוד אוהבת את עיר הולדתי, בעבר טיילתי עם משפחתי במוזאונים שהזכרתי וייחוד עם סבי שהיה בקיא בכל הנוגע להיסטוריה של רוסיה בכלל ושל אוריול בפרט. באוריול למדתי בבית הספר עד כיתה ט' וזהו הרגע שבו משפחתי החליטה לעלות לארץ ישראל.