לריקודי עם ולשירים רוסים יש היסטוריה ארוכה הלוקחת את שורשיה ברוסיה העתיקה.


ריקודים


ריקוד רוסי- הוא ביטוי רגשות בצורה אומנותית. ריקודים וחגיגות המוניות מהווים חלק בלתי נפרד מפסטיבלים מסורתיים, תוכניות בידור וירידים סמליים, הריקודים שמחים ועליזים המתבצעים בעיקר במעגלים או בזוגות.
ריקוד מעגלי נחשב לריקוד ראשון שהומצא. באותה תקופה הסלאבים העתיקים האמינו ב"אל שמש" וחשבו שריקוד מעגלי מלווה בשירה יביא ליבולים טובים. היום לריקוד זה אין ערך סמנטי כלשהו.
במאה ה 7-9 לספירה רוסיה הקימה את גבולותיה הראשונות של המדינה וקבלת הנצרות השפיעה על התרבות הרוסית בכל תחומי החיים. בתקופה זו היו מופעי ליצנים שבהמשך השפיעו על הריקוד העממי והוסיפו לו צורות תיאטרליות.
במאה ה- 18 הריקוד הושפע מאוד ממדינות אירופאיות סמוכות. לדוגמה: הקדריל הצרפתי, המנואט, פולונז, לאנס וכו'. עם הזמן הריקודים השתנו באופן קיצוני בסגנון ואופן הביצוע וכך נולדו הריקודים הסלוניים.
רק בחלקה השני של מאה ה- 20 ריקודי עם תפסו תאוצה. בתקופה זו התחילו ההופעות, נפתחו בתי ספר ללימוד ריקודי העם וברחבי רוסיה התחילו להיווצר קבוצות של אנשים שרקדו ריקודי עם כמקצוע או כתחביב.
היום רוסיה היא בין המדינות הבודדות שבהן ממשיכים ללמוד ריקודי עם מקצועיים. בסיום הלימודים ניתן לקבל תעודה ולהיות מורה מוסמך לריקודי עם.


שירים


רוסיה העתיקה תמיד הייתה רב לאומית ולכן השירים העממים הם מגוונים. מעניין שברוב השירים שנוצרו לפני קבלת הנצרות מרגישים את השפעותיהן של עבודות האלילים.
שירים מתחלקים לקטגוריות הבאות:
1.שירי ילדים- שירים ששרו ליד עריסת התינוק.
2.שירי פולחן- שירים ששרו בחגים קלנדאריים של סלאבים.
3.שירי קינות- שירים עצובים ששרו עם משהו נפטר.
4.שירים אפיים- שירים ששרו על מנת לשמור על המורל של החיילים שיצאו לקרב.
5.חמשירים- שירים קצרים ומצחיקים שמתארים את האירועים היומיומיים של כל שבט בצורה מצחיקה ושובבה.

ראוי לציין, שהיום השירים הרוסים שונים מהותית ממה שהם היו פעם.