הטיפול לחולי FMF הוא התרופה קולכיצין. התרופה התגלתה בשנת 1973 כיעילה במניעת התקפים כאבים ואף מעכב את התדרדרות התפקוד הכלייתי.

התרופה הופקה במקור מפרח סיתוונית היורה ומכילה חומר רעיל ולכן היא ניתנת במינונים קטנים. הקולכיצין מיוצר באופן סינטטי ובשנת 2009, הוא הוכר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקני למטרת טיפול בקדחת ים התיכונית המשפחתית. התרופה מכילה חומר אלקלואידי, אשר התגלה במאה הראשונה לספירה ומסייע בטיפול תהליכי דלקת מאז.

עיקר פעולת התרופה הוא לעכב את תנועת התאים הלבנים ( ליקוציטים) לכיוון איזורים בגוף אשר מתהווה בהם תהליך דלקתי. התרופה עוזרת בהפחתת תדירות התקפי המחלה ובמניעת סיבוכים, כגון – אי ספיקת כליות. תרופה זו משמשת לטיפול במחלות נוספות הקשורות בהצטברות חלבונים. את התרופה ניתן לקבל דרך הפה או בזריקה תוך ורידית. במידה ונוטלים את התרופה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים, התרופה תביא תוצאות אופטימליות. את התרופה מאפיינות התכונות האנטי דלקתיות ושיכוך כאבים, אשר נובעות מיכולתו של הקולכיצין להתרכב עם החלבון טובלין.

תופעות הלוואי של התרופה הן: בחילות, הפרעה בתפקוד המעיים, הקטנה במספר הכדוריות הלבנות, מינונים גבוהים יכולים להרוס את מח העצם ולגרום לאנמיה. רמת הריפוי בנטילת הקולכיצין הינה נמוכה יחסית לרעילות שבה.

הרעלת קולכיצין – ניתנת להשוואה עם הרעלת ארסן מפני שהתסמינים מתחילים בין שעתיים ל5 שעות לאחר נטילת התרופה. התחושות להרעלת הקולכיצין הן: שריפה בפה ובגרון, חום וכאבי בטן, פגיעה במערכת העיכול וכשל כלייתי. התופעות יכולות להמשך עד כ-24 שעות לאחר החשיפה לרעל.
לאחר 24-72 שעות מהחשיפה לרעל, מתרחש כשל רב מערכתי אשר כולל הלם עקב איבוד נוזלים רב שיכול לגרום למוות, נזק לכליות, אנמיה, כשל נשימתי וחולשת שרירים.
ההחלמה מההרעלה מתחילה לאחרי 6-8 ימים. אין לסם נגד ההרעלה מהקולכיצין אך ישנן מספר דרכי טיפול.

לתשומת לב הנשים והגברים אשר נוטלים את התרופה, הקולכיצין אינו פוגם באיכות הזרע ואינו מהווה גורם סיכון להופעת אברציות כרומוזוליות בעוברים. יחד עם זאת, מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר בשבוע ה-16.

בדרך כלל, רוב חולי הFMF אשר נוטלים קולכיצין באופן סדיר, הם אנשים בריאים לכל דבר ומנהלים אורך חיים תקין בבית ובסביבה.