קדחת ים תיכונית משפחתית

Familial mediterranean fever (קדחת ים תיכונית משפחתית), המחלה הינה תורשתית בעלת נטייה אתנית הפוגעת באוכלוסיות המתגוררות באגן הים התיכון (המחלה נדירה באזורים אחרים של העולם). המחלה מופיעה בד"כ בגיל צעיר מאוד, אם כי במקרים רבים מאובחנת שנים רבות לאחר תחילתה. החולים אשר מפתחים את המחלה בגיל מבוגר יותר, חווים את המחלה בצורה קלה יותר. המחלה מועברת ע"י הגן הוטוסומלי רצסיבי, הגן זוהה בשנת 1997, אך המנגנונים הגורמים להופעת ההתקפים, עדיין לא דועים. גילוי הגן הוסיף נדבך חדש לתהליך האבחנה (הבדיקה הגנטית). בבדיקה זו מחפשים מוטציות בגן הFMF, באופן קלאסי, צריך 2 מוטציות על מנת שהמחלה תהיה פעילה. אחת מקורה באב והשנייה באם. אולם, מסיבות טכניות ומסיבות גנטיות, ניתן לזהות מוטציות רק ב60% מחולי הFMF, ביתר מסתמכים על האבחון הקליני.

האבחנה של FMF היא קלינית, התופעות של המחלה הן כל כך טיפוסיות שלא ניתן כלל לטעות בהן. התופעות הן אירועים חוזרים הדומים אחד לשני בהתקפים ובאזורים המאפיינים את המחלה. בדיקת דם בזמן ההתקף מראה שקיעת דם מוחשת, עלייה בספירת תאי הדם הלבנים ועלייה בפיברינוגן, אך כל אלה נעלמים בד"כ בין ההתקפים. יש מיעוט חולים אשר בדמם נשארים סימנים המצביעים על דלקת כרונית (רמת SAA – serum amyloid a ) בדם. SAA הוא חלבון חשוב אשר ממנו נוצר החלבון AA, השוקע בכליות וברקמות של חולי עמילואידוזיס.

אחד הממצאים האופיינים בFMF, היא "שושנה" (Erysipelas-Like erythema ) הממוקמת בגפה התחתונה. במיוחד באזור הקרסול או כף הרגל. הנגע לעיתים קרובות מלווה חום ולפעמים דלקת מפרקים, התסמינים נמשכים עד 48 שעות.

הטיפול :
הטיפול הוא ע"י תרופה עתיקה הנקראת קולכיצין (Colchicine) מקורה של התרופה בצמח הקרוי סיתוונית היורה. זוהי תרופה אנטי דלקתית אשר מסייעת ל60% מהחולים באופן מלא וליתר באופן חלקי. התרופה ניתנת במינון של 1-2 מ"ג ביום, באופן קבוע. אשר תפקידה למנוע התקפים. לתרופה זו אין יכולת לעצור את ההתקף במידה והוא התחיל. בזמן ההתקף, אם הכאבים אינם נסבלים, יש לקחת כדור נגד כאבים או תרופות נוגדות דלקת מקבוצעת NSAID.

הסימפטומים של המחלה מופיעים ללא סימנים מוקדמים וממשיכים ל24-72 שעות. ההתקפים מתבטאים בחום גבוה, כאבים בלתי נסבלים, משביתים תפקוד יום יומי וגורמים לסבל עד כדי ריתוק למיטה. בין ההתקפים החריפים והמשמעותיים, אין תסמינים כלל.

בין סוגי ההתקפים :
• התקפי חום קצרים, בין 12-48 שעות ללא כאבים.
• התקף ציפקי (פריטונאלי) – כאבי בטן ולעיתים שלשולים, בחילות והקאות אשר מביא לעיתים לאבחנה שגויה, כמו דלקת התוספתן.
• דלקת מפרקים (ארטריטיס) – אשר מתאפיינת בנפיחות המקום, חום, כאבים והגבלה בהנעת המפרק. הסיבה לחום ולכאב היא הופעת דלקת באזורים הכואבים. הדלקת הינה דלקת סטרילית, ללא חיידקים, וירוסים או מחוללים אחרים. היא נובעת מתגובה תוקפנית של הגוף באזור ההתקף. הצטברות תאי הדלקת היא בקרומים המרפדים את חללי הגוף, קרום הבטן, קרום החזה, קרום הלב וקרומי המפרקים. לתופעות אלה, יש סימנים מקומיים, סגוליים המאפשרים לרופאים לאבחן אותם.
•   התקף צידרי (פלאורלי) – כאב חד צדדי המתגבר בשאיפה ובקוצר נשימה.

תדירות ההתקפים שונה מחולה לחולה ויכולה להופיע כל מספר ימים אך, כמו כן, גם אחת לשנה ואף יותר. בנוסף, התדירות יכולה להשתנות באותו חולה ותתכנה תקופות ממושכות, אולי אפילו שנים, ללא התקפים.

הסיבוכים האפשריים במחלת הFMF :
• התפתחות עמילואידוזיס - נובעת משקיעת חלבון עמילואיד ברקמות. (למידע נוסף, ניתן לעבור לעמוד על העמילואידוזיס).
• דלקת מפרקים כרונית של FMF – בניגוד לדלקת פרקים רגילה, יכולה להמשך חודשים ולגרום לנזק בלתי הפיך במפרק (עד אשר החלפת מפרק בניתוח).
• הדבקויות של איברי חלל הבטן (נדיר) – נובע מדלקות חוזרות בחלל הבטן אשר יכול לגרום לחסימת מעיים. במקרים קיצוניים מחייב ניתוח ויכול להגיע לכריתת חלק מהמעי.
• צירוף עם מחלות אחרות - בחלק מחולי הFMF קיימות מחלות נוספות המתרחשות בשיכחות גבוהה יותר מאשר באוכלוסייה רגילה. בין המחלות יש ציין דלקת כלי דם (וסקוליטיס מHSP – Henoch Schoenlien purpura , Polyarteritis nodosa ) ו-Behcet’s syndrome . דלקות כליה שונות, בניהן הכי חשובה ושכיחה IgA nephropathy ותופעה של כאבי שרירים ופרקים מפושטים הקרויה Fibromyalgia.

התאמה בין סוג המוטציות לקליניקה :
המוטציה השכיחה ביותר היא M694V אשר אחראית ל-90% מהמקרים וקשורה למהלך קשה יותר עם סיכון גבוה לעמילואידוזיס, בעיקר במצב הומוזיגוטי (המצאות שתי מוטציות של המחלה). עמילואידוזיס הינה התופעה החמורה ביותר של חולי הFMF. היא נובעת משקיעת חלבון, הנקרא עמילואיד, ברקמות הגוף השונות ובעיקר בכליות.

מרפאת הFMF :
מרפאת הFMF ממוקמת בתל השומר (בית חולים שיבא). חלקם הגדול של חולי הFMF נבדק באופן סדיר במרפאה, בממוצע אחת לשנה. המרפאה הוקמה לפני 50 שנה ונוסדה ע"י פרופ' הרי הלר ונוהלה במשך שנים ע"י פרופ עזרה זוהר ופרופ' מרדכי פרס ד"ר דבורה זמר. בשנים האחרונות המרפאה מנוהלת ע"י פרופ' אבי לבנה. תפקידה של המרפאה הוא לאבחן חולים ולתת להם את הטיפול המתאים. צוות המרפאה מסייע לחולים להשתלב בקבילה וכמו כן, עוזר לחולים אשר אינם מגיעים טוב לטיפול קולכיצין ולחולים אשר פיתחו עמילואידוזיס ודלקת פרקים כרונית.(העובדים במרפאה עובדים על בסיס התנדבותי.)

עמותת מטה :
העמותה הוקמה לפני מספר שנים על מנת לעזור לחולי FMF (קדחת ים-תיכונית משפחתית). העמותה מוכרת כחוק אצל רשם העמותות ופועלת ללא כל מטרות רווח. פעולותיה של העמותה מבוססות על עבודת מתנדבים! בעמותה חברים אנשי ציבור בולטים, כגון פרופ' מרדכי פרס ופרופ' אבי ליבנה. העמותה שמה לה למטרה לקדם את ענייני החולים, להביא להבנת מצוקותיהם ולדחוף לגיוס משאבים שיאפשרו שיפור בטיפול, הגברת המחקר, אבחון טוב יותר ולהבנת המנגנונים הביולוגיים והמולקולרים הגורמים להתפרצות המחלה. העמותה רוצה להביא למודעות הציבור את נושא המחלה, ולעזור להקים קבוצות תמיכה.

M694V_c2080A>G
V726A_c.2177t>C
E148Q_c.442G>C
K695R_c.2084A>G
M694I_c.2082G>A
P369S_c.1105C>T
F479L_c.1437C>G
R761H_c.2282G>A
I692del=c.2524_2526delATA
A744S_c.2230G>T
M680Ic.2040G>A OR G>C