יתרונות לעבודה בשירות מחשוב ענן

1.Hosting או Off-Premise - בניגוד לשירותים On-Premise שמנוהלות בחוות השרתים של הארגון, אפליקציות ענן לרוב יותקנו על מחשבים של ספק שירות הענן ומחוץ לגבולות הארגון. לעובדה זו יש שתי השלכות חשובות: אחת - המידע בין משתמש הקצה לשירות מועבר על גבי האינטרנט (ולא ברשת הפנימית של הארגון או VPN). שנייה - המידע נשמר ומעובד מחוץ ל Firewall של הארגון. התקשורת בין המשתמש לשירות חוצה גם את הגבולות הפיסיים וגם גבולות האבטחה של הארגון.

2. אלסטיות לגדול ולהצטמצם ע"פ הצורך עקרון שהולך יד-ביד עם שירותי הענן הוא עיקרון של On-Demand: שימוש על פי הצורך ספקי Hosting יאפשרו לנו להכפיל את מספר השרתים בשימוש תוך דקות ולהפסיק להשתמש אחרי שבוע.

3. Virtualization - אפליקציות ענן לרוב אינן מותקנות ישירות על מערכת ההפעלה. על מנת לספק אלסטיות גבוהה, קרי - להגדיל ולהקטין את נפח השירות בצורה מהירה, ספק השירות חייב להיות מסוגל להקצות עוד מכונות (חומרה) ללקוח בזמן קצר ביותר. אם על כל ביקוש לעוד כח חישוב / אחסון לשירות מסוים היה צורך באיש Operations שמבצע התקנה פיסית של שרת - התגובה תהיה איטית למדי.

הפתרון בעולם ה IaaS הוא להתקין מערכת הפעלה (Host OS) עליה תוכנת וירטואליזציה (Hypervisor). ה Hypervisor יריץ (ע"פ דרישה) מערכת הפעלה (אחת או יותר), הנקראות Guest OS, שעליה יותקן ה Image של הלקוח. ה Image הוא העתק של מערכת הפעלה המותקנת עם התוכנה שלכם ומקונפגת בהתאם - מוכנה לפעולה. בסביבות שונות (לדוגמא, Amazon) ספק השירות מציע מבחר של Images מוכנים של מערכות הפעלה והסדרי רשיונות עם היצרן (מייקרוסופט) על מנת להקל את התהליך למשתמש. פשוט בקשו "מכונה גדולה עם Windows Server 2008 64bit" ותוך חצי דקה יש לכם שרת online מוכן לפעולה.

בתחום הוירטואליזציה יש 3 שחקניות גדולות:

 • VMWare (שנרכשה ע"י EMC) - מסחרית, ותיקה ובעלת סט עשיר של יכולות.
 • XEN - במקור חינמית, אך נפוצים שימושים בגרסאות מסחריות, כמו XenServer של Citrix.
 • Hyper-V של מייקרוסופט - המסופקת בחינם ויכולה לארח מערכות Windows ו Linux.

 • ישנה גישה לוירטואליזציה הנקראת Full Virtualization (למשל VMWare) שמספקת יותר גמישות וגישת אחרת בשם Paravirtualization (המספקת שכבה דומה יותר לחומרה המקורית וכך חוסכת עבודה מה Guest OS) - אשר בכדי להשתמש בה יש צורך בתמיכה ספציפית ממערכת ההפעלה, ולכן מבחר מערכות ההפעלה שניתן לארח - מצומצם יותר. רוב הספקים הגדולים (אמזון, Rackspace) עובדים עם XEN (זולה, מהירה וחובבת Linux).

  4. חיוב ע"פ שימוש בפועל - מכיוון ויתכן שעל אותו המחשב רצים כמה שירותים של לקוחות שונים (בעקבות וירטואליזציה בעיקר), לכל ספק שירותי ענן שיטה משלו לחייב ע"פ כמות שימוש: כמות שימוש ב CPU, דיסק, רשת וכו'

  5. חומרה זולה (Commodity hardware) אחת הסיבות העקריות לשימוש במחשוב ענן הוא הפחתת עלויות. ברוב סביבות הענן איננו יכולים לדעת על אילו חומרה בדיוק תרוץ האפליקציה שלנו בפועל, ולרוב האפליקציה שלנו תכתב מראש בצורה Scalabale כך שהיא יכולה לגדול אם מוסיפים לה עוד שרתים (חומרה)

  6. (SLA (Service Level Agreement - ספקי שירות ענן מוכרים לא רק את הזכות להשתמש בחומרה ושירותים, אלא גם מחויבות לזמינות החומרה והשירותים שאותם הם מספקים, זמני תגובה ועוד. סט התחייבויות אלו נקרא (SLA (Service Level Agreement

  7. High Availability - רוב שירותי הענן מסופקים במספר אתרים בעולם המפוזרים גיאוגרפית. לעיתים אתר מחולק לכמה יחידות (מה שנקרא באמאזון Availability Zones) שאמורות להיות בלתי תלויות - גנרטורים אחרים, רשת נפרדת וכו' על מנת לאפשר המשך פעילות כאשר יחידה מסויימת נפגעת (שריפה, ניתוק ברשת האינטרנט וכו')

  8. Mutli-tenancy - היכולת של שירות לספק לקוחות שונים באופן בלתי תלוי. Multi-Tenancy מתייחס לאחד או יותר מהבאים:
 • חציצה בנתונים ובקונפיגורציה (לקוח אחר לא יכול בשום אופן לגשת לנתונים שלי)
 • אי-תלות גירסה (אני יכול לבחור בגרסת התוכנה, ללא תלות בלקוח אחר שרץ איתי על אותו השרת).
 • אי-תלות של תוספים Plug-ins (אני יכול להריץ תוספים שלי או של ספק אחר, ללא תלות בלקוח אחר שרץ איתי על אותו השרת).

 • 9. הפעלה ב API - רוב התקשורת והעבודה מול ספק שירות הענן יתבצע ב API. זאת על מנת שנוכל לתפעל את כל הפעולות מול ספק הענן בצורה אוטמטית

  10. ארכיטקטורה מבוססת שירותים (SOA)
  ארכיטקטורה מבוססת שירותים (Service Oriented Architecture) - נפוצה מאוד בענן. אני מתכוון לחלוקת המערכת לשירותים בלתי-תלויים ועצמאיים, לא לשימוש ב Web Services או ESB - Enterprise Service Bus (השם ירחם). אם נבחן את SOA - נראה שהיא מתאימה לענן: היא מאפשרת ביזור, חוסר תלות, Scalability ואולי הכי חשוב: בנייה של מערכת מודולרית משירותים (services) שונים