הדיסקט

תקליטון מחשב נייד התקן אחסון כי ראה בשיאה בשנת 1990. היכולת להעביר קבצים ממחשב למחשב היתה תפיסה חדשנית הצרכנים ולכן לפופולריות. בשנים האחרונות יותר, לעומת זאת, פגמים הדיסק של דיסקט גרמו לו להיות מוחלף על ידי הטכנולוגיה המתקדמת יותר, את התקליטון נמצאת בדרכה להפוך שריד.
תפקידו של תקליטון היא לאחסן כמויות קטנות יחסית של נתונים במחשב, לא יותר 1.44MB, על כונן קטן ונייד. אופי ניידים מאפשר למשתמשים לשמור קבצים ממחשב אחד כונן התקליטונים ולאחר מכן לגשת אלו אותם קבצים במחשב אחר, יחד עם היתרון של היכולת לעדכן ולשנות אותם אם יהיה בכך צורך. מסיבה זו, הם היו שימושיים במיוחד כאשר זה הגיע לבית הספר ומצגות במקום העבודה, למשל.

דגמי תקליטונים

קוטרו של התקליטון הנפוץ ביותר לפני יציאת התקליטון משימוש היה ½3 אינץ', וניתן לאחסן עליו נתונים בנפח של 720 קילובייט בדגמים הישנים (Double Density), או כפול מזה, 1.44 מגהבייט, בדגמים החדשים (High Density). מוקדם יותר היו נפוצים תקליטונים בקוטר ¼5 אינץ' (בקיבולת 360KB ו-1.2MB) ואף בקוטר 8 אינץ', אך אלו הכילו פחות נתונים מאשר אחיהם החדשים מכיוון שהשתמשו בטכנולוגיות מיושנות. לקראת סוף שנות התשעים פחת השימוש בתקליטונים, בעיקר בשל הופעת התקנים חדשים (תקליטורים, דיסק און קי, כונני ZIP)