מהו SAN

ה- Storage Area Network או SAN בקצרה, היא רשת שמטרתה הראשית היא ביצוע תעבורת מידע בין מערכות מחשב לאלמנטי ומערכות אחסון. רשת SAN מורכבת מ- 3 מרכיבים עיקריים: מערכת אחסון (Storage System) – מערכת האחסון מכילה את המידע, ומאפשרת את מעבר המידע ממערכת האחסון אל מערכת המחשב באמצעות הקצאת בלוקים (Blocks) עבור Initiator Group (מכונה גם כ- igroup). במערכות המחשב מתייחסים למערכת האחסון כ- Target. רשת לצורכי מעבר מידע (Fabric) – הרשת מאפשרת קישוריות של המידע והעברתו, ניתן לבצע את הקישוריות באמצעות רשתות מבוססות IP במקביל לפרוטוקול iSCSI או לחילופין לעבוד עם רשתות מבוססות Fiber Channel ולעבוד במקביל לפרוטוקול FCP. מערכת מחשב (Host) – מערכות המחשב יכולות להפעיל פלטפורמות שונות כדוגמת Windows, Solaris, AIX, HP-UX, Linux/Unix, VMWare ו- NetWare. מערכות המחשב מפעילות כלי לביצוע חיבור עם מערכת האחסון הקרוי Initiator, ההתייחסות בעולם האחסון למערכת המחשב לעיתים רבות מכליל את המושג ומתייחס כ- Initiator בלבד למערכת המחשב, מבלי להתייחס לפרטי מערכת ההפעלה ותצורת העבודה במערכת. הערה: מלבד תצורת מערכת אחסון-רשת-מערכת מחשב, ניתן לחבר ישירות מערכות אחסון למערכות מחשב (Host to Storage System).

עבודה עם Fiber Channel

בעת עבודה עם Fiber Channel (או FC בקצרה), מערכות האחסון והמחשב מכילות בקרי FC הקרויים Host Bus Adapter (או HBA בקצרה). בקרי ה- HBA מכילים פורט (Port) אחד או יותר המאפשרים חיבור לתשתית FC כדוגמת Switches מתאימים. כל מערכת עם בקר HBA, באשר היא, מזוהה באופן ייחודי באמצעות כתובת Word Wide Node Number (או WWNN), וכל פורט על-גבי בקר ה- HBA מזוהה באופן ייחודי כ- Word Wide Port Name (או WWPN). לצורך ההבנה, ה- WWNN וה- WWPN "דומים" במהותם לכתובת ה- MAC, אשר ייחודית למערכת מסוימת ומונפקת על-ידי יצרן החומרה. ה- WWPN מתייחס לפורטים השונים על-גבי בקר ה- HBA, כך שאם לדוגמה בקר ה- HBA שברשותי מכיל זוג פורטים, תהיינה שתי כתובות WWPN (אחת עבור כל פורט) וכתובת WWNN אחת עבור הבקר. כתובת WWNN של Emulex נראית כך לדוגמה: 10:00:00:00:c9:22:fc:01 וכתובות WWPN נראות כך: 11:00:00:00:c9:22:fc:01 ו- 12:00:00:00:c9:22:fc:01 כתובות ה- WWPN משמשות במערכות ה- Data ONTAP של NetApp לשיוך LUNs עבור Initiator Group (או igroup בקצרה). עבודה עם FC מחייבת תשתית נפרדת, התומכת ב- FC בצורה מלאה (קרי בקרי HBA בכל צד, תשתיות מיתוג מתאימות וכו'). כיום, ניתן לעבוד גם עם Fiber Channel Over Ethernet (ר"ת FCoE), המאפשרת עבודה בתצורת פרוטוקול FC (ר"ת FCP) על-גבי תשתית Ethernet קיימת, מבלי לרכוש תשתית FC חדשה. ובכך מאפשרת חסכון במשאבים וכסף. בתמונה: בקר HBA של חברת Emulex

עבודה עם iSCSI

פרוטוקול ה- iSCSI מקל על ארגונים רבים בכך שהוא מאפשר עבודה עם תשתית Ethernet קיימת, ללא צורך ברכישת תשתית אופטית (FC) מתאימה לעבודה. בעת עבודה עם iSCSI יש להצטייד בכרטיס רשת (Network Interface Card או NIC בקצרה), ובתוכנת Initiator. ניתן לעשות שימוש במרכיבים אחרים כדוגמת iSCSI HBA או TCP Offload Engine ותוכנת Initiator. בעת עבודה עם iSCSI, נעשה בדומה לעבודה עם FC, שימוש ב- WWNN, שהיא כתובת ייחודית לכרטיס הרשת. כתובת WWNN ב- iSCSI יכולה להופיע בשתי תצורות: כתובת iSCSI Qualified Name (iqn): לדוג' iqn.1991-05.com.microsoft:nbs-w7ultx64 כתובת Extended Unique Identifier (eui): לדוג' eui.02004567A425678D כתובת ה- iqn מורכבת מכתובת ייחודית לכרטיס ומשם ה- host (ברמת FQDN, לדוג' netanel.ben-shushan.net). כתובות ה- WWN משמשות במערכות ה- Data ONTAP של NetApp לשיוך LUNs עבור Initiator Group (או igroup בקצרה). בתמונה ניתן לראות בתוכנת ה- iSCSI Initiator של Windows את כתובת ה- WWN תחת Initiator Name.

LUNs

בשונה ממערכי NAS אשר בהם הניהול מתבצע ברמת קבצים, במערכי SAN ניהול המידע מתבצע ברמת בלוקים (Block-level). כאשר אנו מנהלים מידע ברמת Block-level אנו עושים שימוש ביחידה לוגית הקרויה LUN (ראשי תיבות של Logical Unit Number). ה- LUN הינה יחידה לוגית המייצגת יחידה פיזית הזמינה במערכת האחסון שברשותינו. ה- LUN למעשה מספק ייצוג לוגי עבור דיסקים פיזיים או וירטואליים המוגדרים כדיסק יחיד במערכת האחסון שברשותך, ומוצגים למערכת ההפעלה כדיסק מקומי המנוהל בצורה ישירה דרכה (בשונה מ- NAS, בהם מוצג המידע ככונן ברשת – Network Drive). יש לציין כי התוצאה הסופית בעבודה עם iSCSI או FCP היא קישוריות של LUNs עבור מערכת מחשב מסוימת ממערכת אחסון. כל התעבורה (בין אם באמצעות IP או FCP) מבצעת מעבר של פקודות SCSI על-גבי תשתית ה- IP (במידה ועושים שימוש ב- iSCSI) או ה- FC. את ה- LUN נהוג לשייך במערכות Data ONTAP מבית NetApp, עבור igroup שהינו קבוצה המכילה כתובות WWN של מערכות מחשב.