כפר עראבה

בכללי על עראבה

עראבה (בערבית: عرابة), כפר ערבי בגליל, השם של הכפר בא מהשם " עלא-ראביה", כלומר " על הר", וזה מתאר בעצם את האזור והטבע בסביבת הכפר.

arraba freedom

מקור: אתר פאנית panet.co.il

אוכלוסייה

היום מתגוררים בעראבה כ- 24,000 אנשים, הרוב מוסלמי, והמיעוט נוצרים שחיים באושר ושמחה עם המוסלמים, עראבה מדורגת ראשונה במגזר הערבי באחוז האקדמיים ובעלי תארים גבוהים, ממוצע שנתי לרופאים חדשים בכפר הוא 25 רופא חדש כל שנה.

כלכלה ומסעדות

בשל העיור, והגידול במספר התושבים, העיסוק בחקלאות פינה את מקומו למסחר ולשירותים. הכלכלה בעראבה מבוססת בעיקר על מסחר ומסעדות, המסחר הגדול בעראבה הוא השוק הגדול שבאים אליו מכל הצפון. מסעדות טובות בעראבה: קפרון, אל-חלאל, חומוס אבו אל-סאבר, עיש ומלח, אל-מורג'אן ועוד.

morjan image

מסעדת אל-מורג'אן, מקור: אתר סונארא

Aish & melh image

מסעדת עיש ומלח, מקור :צילומי בעל המסעדה

El-halal image

מסעדת אל-חלאל, מקור : אתר בוקרא

abo-sabir homos image

חומוסיית אבו-סאבר, מקור : צילומי בעל המסעדה

Kafron image

מסעדת קפרון (כאן זמאן לשעבר), מקור: צילומי בעל המסעדה

מבנה פיזי וחברתי

כמו רוב הכפרים הערביים עראבה מקוממת על 3 הרים, וזה היה נהוג מ- 6000 שנה לשלוש סיבות עיקריות: 1- כדי שיהיה יתרון לאנשי הכפר להגן עליו מכל אויב שתוקף הכפר או האדמות ששיכות לאנשי הכפר. 2- המקום הקרוב ביותר על מקור מים שבעראבה נקרא " עין נאטף". 3- בימי החורף שיורד גשם שימנעו מזה שמי הגשם יתרכזו ברחובות הכפר כי מאז לא היה ניקוזים ומערכות ביוף.

המבנה החברתי מבוסס על חומולות ודת, שתי החמולות הגדולות ביותר הן: עאסלה ונסאר, המוסלימים הם הרוב באחוז של 98%, ושאר נוצרים שחיים ביחד עם המוסלמים ללא כל הבדל או חשש, להפך זה קשה מאוד לזהות מי כן מוסלמי או נוצרי אם כן הוא מתלבש על פי הדת או על החזה רואים צלב.

Arraba at night

עראבה בשעות לילה ,צילום: עומראן מוסא אל-קאדי