דף הבית

יובל מנדלוביץ', שידוע בשנים האחרונות בקרב אוהבי הכלבים בארץ כ"מלאך של הכלבים המסוכנים", הגיע לפני מספר שנים לאזור המרכז עם כלבי הפיטבול הפרטיים שלו. "בשנת 2004, כשאירעה התקרית הטראגית בה נהרגה הילדה אביבית על ידי אמסטף, התחילה נטישה המונית של הכלבים ברחבי הארץ", הוא אומר. "ומאז אני מקדיש את החיים שלי למענם".

הוא חבר לורד שפירא, מצילת פיטבולים ואמסטפים. יחד הם החלו לאסוף ולשקם את הכלבים שאף אחד לא רצה לגדל. כשחוק הכלבים המסוכנים נכנס לתוקף באופן רשמי, המשימה של יובל וחבריו למסע, הפכה לקשה ותובענית יותר. "מי שמסוכן הם האנשים שמגדלים את הכלבים הללו ללא ידע מתאים. החוק הזה נוצר מפחד, לא מחינוך", הוא קובע. "הכי קל זה להאשים את הכלבים, אבל צריך לבדוק גם מי מגדל אותם".

בעקבות החלת החוק, כדי לקבל רישיון לכלבים המוגדרים מסוכנים, בעיקר מגזעים אמסטף, פיטבול, בולטרייר, רוטויילר, פילה ברזילאי, דוגו ארגנטינו וטוסה אינו, מחוייבים הבעלים לקבל אישור וטרינרי מיוחד, המעיד כי הכלב סורס או עוקר, וכי הוא מוחזק בתנאים נאותים. ללא האישור הם לא יוכלו לקבל את הרישיון.

בפועל, בישראל מתנהל סחר ורביית הכלבים שנמכרים לכל דורש. רבים מבעלי הכלבים מגדלים אותם במחתרת ונמנעים ככל האפשר מלהביאם לטיפול שגרתי אצל הרופאים הווטרינרים, כדי שלא ייחשפו שהם מחזיקים את הכלבים ללא רישיון. רבים מהכלבים מגודלים ומשמשים כבשר חי בקרבות כלבים חשאיים ברחבי הארץ. אל יובל מגיעים כלבים רבים שהצליחו לשרוד את התופת.

יובל מנדלוביץ' פועל מזה 14 שנים להצלה ושיקום של הכלבים המוגדרים מסוכנים בחוק.
מציל ומחלץ כלבים מקרבות כלבים אכזריים שנערכים מידי יום במדינת ישראל, מתחת לאף של כולנו.
מציל מהסגרים, מהתעללויות ומבתים חסרי אחריות ומזניחים.

האם ניתן לשקם כלבים שעברו סבל והתעללות כה קשה? מבחינתו של יובל הכל תלוי בגישה. "המתכון שלי הוא המון המון אהבה, הבנה, סבלנות ולא להסתכל על הכלב כחיה ששוקלת 82 קילוגרם עם מלתעות גדולות", הוא מסביר. "אלא להביט בהם בנשמה, כמו שמסתכלים על פודל עם נשמה וכמו שמסתכלים על ילד קטן עם נשמה. זה פותח את הלב ואת הרגש".