סמל חיל הרפואה סמל חיל הרפואה סמל חיל הרפואה סמל חיל הרפואה סמל חיל הרפואה סמל חיל הרפואה

חובש קרבי

סמל חיל הרפואה

חובש הוא אחד הפק”לים שלוחמים במסלול יקבלו במהלך הטירונות. ההסמכה נמשכת בערך שלושה חודשים ומתקיימת בבה”ד 10, ובמהלכה לומדים כל מה שיש לדעת על התפקיד של החובש בקרב. ולכן באתר זה נספק לכם קצת מושגים, סכמות, ופרוצדורות שיעזרו לכם להצליח את הקורס.

מה לומדים בקורס

איך לתפקד בתור האחראי על רפואת השגרה והחירום בצוות. רפואת השגרה זה דברים כמו שמירה על היגיינה, ניקיון מים ומניעת פטריות. רפואת חירום זה הנושאים המעניינים יותר; מה לעשות אם למישהו נקטעה הרגל, איך פותחים וריד ומחברים אינפוזיה, איך עושים CPR, וכו’. זה החומר היותר חשוב בקורס, והיעוד העיקרי שלך בצוות.

מי מתאים/איך להגדיל את הסיכויים להיות חובש

מחפשים אנשים חכמים, שיודעים להגדיל ראש ולחשוב באופן יצירתי. צריך להראות יכולת ורצון לשבת וללמוד. מי שמעוניין לצאת לקורס צריך להגיד למפקדים שלו, כי מוטיבציה מאוד עוזרת להתקבל ולעבור בהצלחה.

התפקיד של החובש

קודם כל, חשוב להדגיש שמבחינת ה”קרביות”, אין שום הבדל בין החובש לבין שאר הפק”לים בצוות. התפקיד של החובש זה להיות מי שיתפעל כל אירוע חירום רפואי בצוות, מה שאומר שיש לו הרבה אחראיות על הכתפיים. חוץ מזה, החובש הוא לוחם לכל דבר.


קצת על חיל הרפואה

חיל הרפואה בצבא הגנה לישראל הוא החיל העוסק ברפואה וכפוף לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל. החיל עוסק בקביעת מדיניות הטיפול הרפואי ותורת הסיוע הרפואי לכל הדרגים. מתן טיפול רפואי מיטבי לחיילי צה"ל, במלחמה, בביטחון שוטף ובשגרה, בקידום הבריאות בצה"ל, ובקידום הרפואה הצבאית.
על פי חוק בריאות ממלכתי, מוטלת על חיל הרפואה האחריות המלאה לבריאותו של כל חייל בשירות סדיר.
לקצין הרפואה הראשי (קרפ"ר) אחריות רב זרועית בתחום מדיניות הריפוי והשירות הרפואי, תורות ותפיסות חר"פ, הכשרת כח אדם רפואי ושיבוצו, השברת ציוד רפואי ועוד.
חיל הרפואה משולב במערכת הבריאות הלאומית ומהווה מוקד ידע בתחומים ייחודיים כגון רפואת אב"כ, טראומה ועוד.
החיל משתתף, במסגרת הרשות העליונה לאשפוז, בתכנון, ארגון, פיקוח על הכוננות, והפעלת מערכת הבריאות בשעת חרום.
בראש החיל עומד כיום תא"ל טריף בדר, שמשמש קצין הרפואה הראשי (הקרפ"ר).

 חובשים בחילוץ מוסק