קצת היסטוריה

לפני שנים רבות ענף הצילום החל את דרכו והעניק לאדם לראשונה הזדמנות להנציח את הרגע באופן המדויק והאותנטי ביותר. יכולת זו עזרה לעצב במובנים רבים את התפיסה האנושית, והשפיעה באופן ניכר על תחומי אומנות, מדע, עסקים, פרסום ותקשורת.

צילום הוא למעשה תוצאה של שילוב מספר תגליות. זמן רב לפני שהתצלומים הראשונים נעשו, פילוסוף סיני עתיק מבית מוהיסט היה הראשון לגלות ולפתח את העקרונות המדעיים של אופטיקה, קאמרה אובסקורה ומצלמת נקב-זעיר.

מאוחר יותר המתמטיקאים היוונים אריסטו ואוקלידס גם תיארו באופן עצמאי את מצלמת נקב-זעיר במאות 5 ו-4 לפנה"ס. במאה ה-6 לספירה, המתמטיקאי הביזנטי אנטמיוס מטראלס השתמש בקאמרה אובסקורה בניסויים שלו.

במרוצת השנים, עם התפתחות המחשב והאינטרנט, ענף הצילום תפס תאוצה והתקדם מצילום פילם לצילום דיגטלי, מה שהנגיש את המצלמה לקהל הרחב ולא דרש מאמץ כלל או השקעה כספית גדולה בפיתוח התמונות.

טכנולוגיות אלו ורבות אחרות תרמו לאורך עשורים לעיצוב ופיתוח תרבות הצילום בקרב היסטוריונים, מתמטיקאים, מלומדים ופילוסופים אשר הביאו את הצילום לענף הנפרש במגוון היבטים של חיי היומיום. כיום ניתן למצוא מגוון צלמים מקצוענים וחובבנים כאחד, המתייחסים לצילום כמקצוע ומקור פרנסה או לחילופין דרך נהדרת לבלות בשעות הפנאי.


מה זה קאמרה אובסקורה?
קאמרה אובסקורה- חדר חשוך בלטינית, או בעברית "לשכה אפלה", זהו עיקרון פעולה שהתגלה עוד בימי יוון העתיקה.
זוהי מערכת אופטית המבוססת על עיקרון פשוט- החדר שבו יבוצע הניסוי חייב להיות חשוך לחלוטין. כאשר מנקבים חור זעיר בקופסה אטומה, האור החודר דרך חור זה ייצור תמונה הפוכה על קיר נגדי של החדר.


קמרה אובסקורה, אותה קופסה אפלה, היוותה ועודנה בסיס עיקרי להמצאות ומחקרים רבים לאורך השנים, ועד היום מלומדת בחוגים שונים ונחשבת לאבן דרך משמעותית בתולדות הצילום.
Photography helps people to see." —Berenice Abbott"אילו חפצים היית מציל אילו הבית שלך היה עולה בלהבות?
אחת התשובות הנפוצות ביותר היא אלבום תמונות. תשובה זו מעידה על כך שבמצב חירום כנראה שנעדיף לשמור תמונות מאשר תכשיטים יקרי ערך. הדחף הזה להציל את הזיכרונות שלנו מספר הרבה על תפקיד הצילום בחיינו ועל הרצון המתמיד להנציח את הרגעים היקרים ביותר שלנו לכדי תמונות.

**התמונות המוצגות בעמוד זה צולמו על ידי