FIFA WORLD CUP TOURNAMENT

גביע העולם בכדורגל, או בשמו השני "המונדיאל" – הוא טורניר הספורט שלדעת הרוב המוחלט נחשב הגדול מכולם. 32 נבחרות המייצגות מדינות מכל העולם נערכות במשך שנתיים שלמות לטורניר שנמשך חודש אחד, בו העולם עוצר מלכת, האוהדים מתכנסים לאצטדיונים בהמוניהם, מפגש תרבויות עולמי וחגיגת ספורט ענקית.

הגביע הנחשק

הטורניר מנוהל על ידי ארגון פיפ"א הבינלאומי (ארגון הכדורגל העולמי הראשי), שאמון על בחירת המדינה שתארח את המונדיאל על פי מספר רב של קריטריונים. כמובן שאין מדינה כמעט בעולם שלא הייתה רוצה לארח טורניר בסדר גודל כזה – התיירות צומחת במאות אחוזים, הכלכלה משגשגת בתקופת הטורניר והמדינה המארחת בראש הכותרות העולמיות.

אז איך בעצם נקבעות 32 הנבחרות שזוכות לקחת חלק בטורניר הגדול הזה?

כל יבשת מקבלת סוג של "הקצאה" מפיפ"א ועורכת את שלב המוקדמות לגביע העולם במשך שנתיים בהן נערכים מספר משחקים לכל נבחרת מתמודדת על פי חלוקה משתנה (תלוי במבנה המוקדמות לכל יבשת). כארבעה חודשים לפני תחילת המונדיאל, נקבעות באופן רשמי 31 הנבחרות שינסו לזכות בתואר החשוב ביותר, כאשר המדינה המארחת משתתפת בטורניר באופן אוטומטי וכך משלימה את תמונת 32 הנבחרות.

רגע האמת

טקס פתיחת הטורניר ברוח הקרנבל. ברזיל 2014

המונדיאל הגיע, טקס פתיחת הטורניר נגמר ושריקת הפתיחה נשמעת- 32 הנבחרות הטובות בעולם, השחקנים הכי גדולים ראש בראש כדיי לגרום אושר וגאווה לעם שאותו הם מייצגים ולהיות מוכתרים כאלופי העולם ב-4 שנים הקרובות.

הנבחרות מחולקות ל-8 בתים כאשר בכל בית ארבע נבחרות על פי הגרלה אקראית (קיימת חלוקה לקבוצות דירוג על פי הישגים בשנים האחרונות) שנערכה מראש.

במשך השבועיים הראשונים של הטורניר נערכים משחקים פנימיים בכל בית, כל נבחרת משחקת מול שלוש האחרות. שתי הנבחרות שתסיימנה במקום הראשון והשני יעלו – השאר ייפרדו מהטורניר בשלב מוקדם ויעלו על מטוס חזרה הביתה. כמובן, בגלל שמדובר במספר נמוך של משחקים לעתים רבות נוצר מצב של שוויון נקודות ולכן נקבעו מספר כללי הכרעה במצבים אלו: אם יש שתי נבחרות או יותר בעלות מספר נקודות זהה, כלל ההכרעה הראשון יהיה מאזן הפרש השערים הכללי בבית.

במידה ויש צורך והכלל הראשון אינו מכריע – עוברים לכלל ההכרעה השני שנותן את היתרון לנבחרת שכבשה יותר שערי זכות. אם גם כלל זה לא יכריע – מסתכלים על הנבחרות שבשוויון בתור "בית פנימי" ובודקים שם את הפרמטרים להכרעה. לבסוף, במידה ולא נוצרה היכולת להכריע לפי הכללים הראשונים, מסתכלים על כללי ה"פייר פליי" (כמות כרטיסים צהובים ואדומים) ואם גם אלו לא יעזרו (נדיר מאד) – תיערך הגרלה בין הנבחרות השוות על מקום בשלבים המתקדמים בטורניר.

לאחר שנקבעו שתי העולות מכל בית, מתמודדות 16 הנבחרות בשלבי ה"נוק-אאוט" זו מול זו לפי המבנה המוכר של שמיניות גמר, רבעי גמר, חצאי גמר ובסוף- שתי הנבחרות הכי טובות בטורניר משחקות זו מול זו בגמר הגדול.

הגמר הגדול

חודש מלא במשחקים, שערים, סיפורים ודרמות מגיע לסופו ומוכרע במשחק אחד מותח, שבסופו רק אחת תוכתר כאלופת עולם, ותוציא מיליוני אנשים לחגוג ברחובות.

בגמר מתמודדות שתי הנבחרות שהצליחו לנצח בדרך את כל המשתתפות שעמדו בפניהן, דו קרב שיוכרע לאחר 90 דקות (או 120 דקות במקרה של הארכה או בבעיטות עונשין במידה ואין הכרעה לאחר 120 דקות).

בהיבט הכלכלי- זכויות השידור של משחק הגמר בפרט מניבות סכומי עתק לארגון FIFA (ולמדינה המארחת). למשל- במשחק הגמר של מונדיאל 2018 נקבע בישראל שיא צפייה שנתי חדש עם 33.7 אחוזי רייטינג שהם כ-1.3 מיליון צופים מכלל האוכלוסייה (אגב, 40% מן הצופים היו נשים!).

סיבוב הניצחון של הנבחרת הספרדית בשנת 2010