הביטקוין

הביטקוין הינו מטבע וירטואלי מבוזר אשר הומצא על ידי סאטושי נקאמוטו היפני בשנת 2008. דמותו של נקאמוטו נותרה מסתורית ולא ניתן למצוא תמונה או פרטים מזהים עליו.

המטבע נועד לחולל מהפכה היסטורית בכלכלה העולמית, בכך שניתן לבצע באמצעותו העברת כספים מאדם לאדם, ללא שימוש בבנקים, אלא רק באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות שנבנו במיוחד להעברות אלו. מכאן גם מגיע שמו של המטבע, "ביט" - העברה באמצעות ביט באינטרנט ו"קוין" – מטבע.

ישנו מספר קבוע של מטבעות שיוצרו וייוצרו בעתיד, וכריית המטבע (יצירתו של המטבע) נעשית באמצעות מכונות ממוחשבות מיוחדות שנבנו לביצוע התהליך.

טכנולוגית הליבה של הביטקוין הינה "בלוקצ'יין"- מנגנון העברת הכספים של המטבע. מאגרי הנתונים של מערכת הליבה הזו מאוחסנים בשרתים רבים ולכן לדעת מומחים, גניבת נתוני הביטקוין הינו דבר שקשה מאוד לביצוע עד בלתי אפשרי.

העברת הכספים מתבצעת בצורה פשוטה באמצעות כתיבת קוד המשתמש (16 ספרות) של האדם אליו תרצה להעביר את הכסף. לעיתים ישנה עמלה על ההעברה, תלוי בביקוש, אך החזון של הפלטפורמה הוא שהעמלה בעתיד תהיה מינורית עד אפסית. זמן ההעברה הוא שניות בודדות, וזהו יתרון נוסף של הפלטפורמה על פני הבנקים, שם ההעברה לוקחת לפחות יום (בסופ"ש יותר). הסכומים אותם ניתן להעביר דרך המטבע הינם בלתי נתפסים. למשל, העברה של ביטקוין בשווי מיליון דולר תתבצע תוך שניות, שלא כמו העברה של מיליון דולר דרך הבנק שתיכרך בבירוקרטיות רבות וזמן העברה ארוך.

בנוסף להיותו נוח לשימוש, המטבע נחשב למטבע מוצפן. כלומר, מטבע שאין דרך לעלות על עקבותיו (העברותיו רשומות רק בספר ההעברות של הבלוקציין), ואין דרך לדעת מי העביר ומי קיבל את הכס, מפני שלא רשומים פרטיהם האישיים של הנוגעים בעסקה, אלא רק קוד המשתמש שלהם. כמובן שזהו יתרון, אך ישנם ארגוני פשיעה המנצלים זאת להעברת כספים לא חוקיים.

ישנם אנשים מעטים שהשקיעו בביטקוין בשנת 2008 לאחר יצירתו והאמינו ברעיון. רוב הציבור שמע על הביטקוין רק בדצמבר 2017, כאשר הביטקוין נסק לגבהים חדשים ועלה במאות אחוזים. האנשים אשר השקיעו בביטקוין בשנים 2008-2014 (כמובן שתלוי בכמות הביטקוין שרכשו), עשו רווחים של מאות ואלפי אחוזים. כמובן שהיום הרווחים ירדו בעקבות ירידת ערכו של המטבע.

בישראל, קיימת קהילה גדולה של תומכי ומשקיעי ביטקוין. התומכים הנלהבים של הביטקוין (בעיקר אלה שמלווים אותו משנותיו הראשונות) מרבים להדגיש כי העניין בביטקוין הוא לא להשקיע ולהרוויח ממנו כסף, אלא הרעיון הכללי של מטבע מבוזר שלוקח את הכוח מהבנקים והתאגידים הגדולים ושם אותו בידי הציבור.