מה זה יוגה בשבילי

ברוכים הבאים!
אם אתם כאן, סימן שאתם מתעניינים ביוגה!

אז בראש ובראשונה חשוב לדעת שיוגה היא לא רק אימון גופני יוגה היא פילוסופיה רוחנית המלווה את כל מהלך האימון הגופני וגם מחוצה לו.
מקור היוגה הוא בתורות החשיבה ההינדית כלומר, קשורה קשר עמוק עם הדתות ההינדיות השונות וכל דת ופילוסופיה הינדית נתנו את סממניה בסוגי התרגולים השונים. כיום, ניתן למצוא את היוגה כמעט בכל מקום, לרוב בתור אימון גופני בריא, מהנה ומרגיע אך ישנם מקומות המשלבים את האימון עם הפילוסופיה וזוהי, בעיני, הדרך המומלצת ביותר לתרגל.
המילה "יוגה" היא מן השפה הסנסקריטית – תיתכן השפה העתיקה ביותר מהשפות ההודו-אירופאיות ואחת מבין 23 השפות הרשמיות בהודו. מקור המילה היא משילוב של שתי מילים:
האחת - יוג' והמשמעות היא: לאחד – לצרף, והשניה – יוק והמשמעות (בהשאלה) היא: לכוון, לרכז את תשומת הלב, ליישם. מאיחוד המשמעות של שתי המילים נוצרת משמעות חדשה של איחוד תשומת הלב וכיוונה פנימה, ללא הפרעות וגירויים ממקור חיצוני.
בנוסף, היוגה "הפיזית" מהווה את הדרך להשגת המטרה התודעתית שהיא – איזון הגוף והנפש, תודעה שלווה, מודעות והכרה עצמית וקבלת כלים להתמודדות עם קשיים פיזים או נפשיים שכל אדם חווה.

כיום קיימים סוגים רבים של תרגולי יוגה, חלקם יותר פיזיים וחלקם יותר מדיטטיביים, חלקם משלבים עזרים חיצוניים כגון מכשירים – רצועות, גומיות, תומכי ישיבה, כדורים ועוד.. ואף טמפ' חדר גבוהה במיוחד. בדר"כ, המשותף לכל התרגולים:

"תשאירו את האגו בחוץ"

כל מתרגל נדרש לבצע אך ורק מה שהוא יכול לבצע כרגע. כלומר, אין מקום להשוואה בין חברי הקבוצה שמתרגלים וזוהי אחת הסיבות שלא מתרגלים יוגה עם מראה. אך מה שמייחד את היוגה, הוא שגם לא אמורים לבצע השוואה למול עצמי ולתרגולים הקודמים שלי, כל תרגול הוא מיוחד ובכל תרגול מצליחים להביא משהו אחר. ישנה חשיבות עליונה ביוגה להקשבה לצרכים וליכולות הגוף בזמן אמת.

נשימות

ישנם סוגים רבים של נשימות אשר כל אחת מתאימה לשלב אחר בתרגול – נשימות לתחילת השיעור, נשימות תו"כ תרגול, ונשימות בסיום השיעור. זוהי תורה שלימה ולמרות שהנשימות שונות בכל סגנון של תרגול, הן מרכזיות מאוד בכל אחד מהם.

"להזיע זה נהדר!"

בדר"כ לא מתרגלים עם מזגן רק במקרים קיצוניים מדליקים מעט איוורור וגם אז, אף פעם לא מקררים את החדר לגמרי. זה במטרה למנוע פציעות ולאפשר מתיחה טובה יותר של השרירים.

אסאנה = תנוחה של יציבות ונינוחות

במהלך השיעור מתרגלים סוגי אסאנות שונות, כל סוג יוגה והשיטה שלה. חשוב לדעת שעד לתרגול מלא ושלם של אסאנה אחת לוקח לא מעט זמן... וגם יש רמות של אסאנות והמון סוגים שונים, וגם יש אסאנות שמהוות הקדמה לאסאנות אחרות...ובעצם, בכלל ביוגה יש המון סוגים ומקומות לתרגל בהם וכל סוג ומקום הם שונים זה ומזה וההמלצה היא פשוט לנסות כמה שיותר ולהתאהב בסוג ובמקום שבו נעים לתרגל ופשוט... להתחיל לתרגל! 😊

התמונה בדף זה נלקחה מאתר: www.istockphoto.com