בלגיה

בלגיה, או במלואה ממלכת בלגיה, היא מדינה במערב אירופה השוכנת על הים הצפוני וגובלת בהולנד, גרמניה, לוקסמבורג וצרפת. המדינה היא בגודל של 30,528 קמ"ר ויש לה אוכלוסייה של קצת יותר מ -11 מיליון תושבים. העיר החשובה ביותר היא בריסל, בירת בלגיה, שהיא המרכז המנהלי של האיחוד האירופי ונאט"ו. במדינה יש שלוש שפות רשמיות: כשישים אחוזים מהאוכלוסייה מדברים הולנדית, בעיקר בפלנדריה, ארבעים אחוז מדברים צרפתית, בעיקר בוואלוניה, ופחות מאחוז אחד מדברים גרמנית, בקנטונים המזרחיים. בלגיה התעוררה לאחר המהפכה הבלגית בשנת 1830, כאשר נפרדה מממלכת הולנד. אחרי העצמאות, במיוחד באמצעות התעשייה הכבדה בוואלוניה - הפכה בלגיה לאחד מבכירי המהפכה התעשייתית ולאחת המדינות העשירות, המפותחות והגלובאליות ביותר בעולם.


התיירות בבלגיה היא סוג של פעילות פנאי במדינה ומגזר חשוב של הכלכלה הבלגית. רוב התיירים הם ממדינות השכנות כמו הולנד, צרפת, גרמניה ולוקסמבורג, אם כי בשנים האחרונות מגיעים יותר ויותר מבקרים ממדינות רחוקות לבלות כמה ימים בבלגיה במהלך הסיור האירופי. גם הבלגים עצמם מעדיפים לנפוש לעיתים קרובות במדינה שלהם, עם שבוע על החוף הבלגי או סוף שבוע בארדנים. החוף הבלגי הוא יעד נופש פופולרי הידוע בחופים החוליים שלו ובטיולי הליכה. בריסל היא עיר תיירותית עסוקה הידועה בזכות המבנים המונומנטליים הרבים שלה, פארקים, מוזיאונים, תיאטראות, חנויות ומסעדות. האטרקציות החשובות הן ה"ילד המשתין", הארמונות המלכותיים והאטומיום. בריסל מושכת גם תיירים עסקיים רבים כמפקדה של מספר רב של חברות בינלאומיות וכמושב האיחוד האירופי ונאט"ו.


המטבח הבלגי הוא מגוון רחב עם וריאציות אזוריות המשקפות גם את המטבח הצרפתי, הגרמני והולנדי. לעיתים נאמר כי האוכל הבלגי מוגש בכמות המטבח הגרמני, אך עם איכות המזון הצרפתי. בלגיה ידועה ביותר בזכות שוקולד, ואפלים, צ'יפס ובירה באיכות גבוהה. שוקולד משחק תפקיד חשוב בכלכלה הבלגית, ויש יותר מ -2,000 שוקולטיירים בארץ, קטנים וגדולים. קוט ד'אור הוא כנראה המותג המסחרי הגדול ביותר, עם מוצרים זמינים כמעט בכל חנות בארץ. פרלינים בצורת פירות ים או דגים מאד פופולריים בקרב התיירים וניתן למצוא אותם בכל רחבי בלגיה.